Rate this post

leczenie światłem

Leczenie światłem to nowa ale skuteczna metoda leczenia różnych dolegliwości.
Wśród wielu zabiegów z zakresu szeroko pojętej rehabilitacji często w zleceniu lekarskim pojawia się leczenie światłem przy pomocy lampy Sollux. Jest to urządzenie dosyć znane, ale nie zawsze wiadomo jakie jest jego działanie i dlaczego pojawia się na liście zabiegów obok innych zaleceń , a najczęściej przed ćwiczeniami czy masażem.

Zabiegi, do których używa się tego typu lampy zalicza się do leczenia światłem, w którym wykorzystuje się promieniowanie podczerwone. Istnieją urządzenia, które emitują tylko ten rodzaj promieniowania, wówczas jest ono niewidoczne dla oka ludzkiego.

W lampie Sollux źródłem światła jest żarówka o dużej mocy, która emituje zarówno promieniowanie podczerwone jak i widzialne, stąd w czasie zabiegu możemy zobaczyć jej światło, które w zależności od zastosowanego filtra ma barwę czerwoną lub niebieską.

Wpływ tego typu promieniowania polega na działaniu cieplnym na tkanki, powoduje ono przede wszystkim rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry co daje lepsze jej przekrwienie a tym samym szybsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz poprawę jej odżywienia.

Leczenie światłem zmniejsza napięcie mięśni oraz ma działanie przeciwbólowe, te dwie cechy sprawiają, że zabieg ten stanowi swojego rodzaju przygotowanie do dalszego postępowania rehabilitacyjnego – obniżenie napięcie mięśni i uśmierzenie bólu ułatwiają aplikację masażu do głębiej położonych tkanek, wspomagają także prowadzenie różnego rodzaju ćwiczeń, zwłaszcza rozciągających.

Dochodzi także do pobudzenia receptorów cieplnych skóry, skąd informacja o działaniu podwyższonej temperatury dostaje się do podwzgórza gdzie, po zintegrowaniu jej z informacją o temperaturze krwi obwodowej, wyzwalane są reakcje przeciwdziałające przegrzaniu jak wzmożenie wydzielania potu czy wspomniane wyżej rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Działanie ciepła na duże powierzchnie skóry opisuje prawo Dastre-Morata. Zgodnie z nim, ciepło (lub zimno) działające na duże powierzchnie skóry powoduje przeciwne do naczyń skóry zachowanie się dużych naczyń klatki piersiowej i jamy brzusznej, naczynia mózgu, śledziony i nerek wykazują taki sam odczyn jak naczynia skóry.

Leczenie światłem jakie daje korzyści? W przypadku ogólnych, lub działających na duże powierzchnie zabiegów lampą Sollux dochodzi do wspomnianego już rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry, jednak w związku z tym, że ilość krwi w organizmie jest względnie stała, pociąga to za sobą zwężenie naczyń jamy brzusznej i klatki piersiowej. Powoduje to upośledzenie w dostawie krwi do tych obszarów jednak nie są to zmiany negatywne, powodują bowiem uaktywnienie mechanizmów adaptacyjnych wyrażających się zwiększeniem liczby czerwonych krwinek i zagęszczeniem sieci naczyń włosowatych.

Jak wygląda zabieg leczenia światłem i jak się do niego przygotować? W zależności od naświetlanej okolicy ciała terapeuta poleci nam usiąść albo się położyć oraz odsłonić odpowiednią partię. W przypadku zabiegów na twarz dostaniemy ochronne okulary. Lampa zostanie ustawiona prostopadle do naświetlanego obszaru, jednak w taki sposób, aby nie znajdowała się nad nami. Jest to wymóg bezpieczeństwa – w razie pęknięcia filtru odłamki szkła upadną na podłogę a nie na nasze ciało.

Na początku naświetlanie trwa około 10 minut, później 15 lub nawet 20. Przed zabiegiem nie należy stosować maści i innych tego typu preparatów na naświetlana okolicę. Należy też zgłosić terapeucie ewentualne zaburzenia czucia.
Do zabiegu używa się, jak wspomniano wyżej, dwóch rodzajów filtrów.

Czerwony przepuszcza promieniowanie podczerwone i widzialne o barwie czerwonej. Zabieg przy wykorzystaniu tego typu filtru jest bardziej intensywny, przyspiesza gojenie ran, zmniejsza napięcie i bóle mięśniowe, zmniejsza nadmierny odczyn po naświetlaniu promieniami ultrafioletowymi. Filtr niebieski ogranicza działanie promieniowania podczerwonego, jest stosowany przy nerwobólach, przeczulicy czy po odmrożeniach.

Po zabiegu na skórze pojawia się odczyn cieplny. Jest on nieregularny, plamisty i zanika w niedługim, zależnym od dawki promieniowania, czasie po zabiegu.Leczenie światłem to nowa metoda lecznicza ale warta uwagi.